Strona główna » Wiadomości » Prawo i podatki » Rząd przyjął pakiet korzyści dla „małych podatników”

Rząd przyjął pakiet korzyści dla „małych podatników”Jadwiga Emilewicz poinformowała o przyjęciu przez rząd Pakietu MŚP, który niesie za sobą szereg zmian dotyczących tzw. małych podatników. Ustawa wprowadzi prawie 50 uproszczeń z obszaru prawa gospodarczego i podatkowego.

Artykuł opracowany przez:

 

Czym jest Pakiet dla MŚP?To projekt noweli niektórych ustaw, które mają na celu ułatwić funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zapewniają władze resortu pakiet ma przyczynić się do ogromnych oszczędności finansowych – w kieszeniach przedsiębiorców ma zostać przez 10 lat blisko 4 mld złotych.

Kluczowym założeniem nowych przepisów jest status małego podatnika w PIT i CIT, który będzie przysługiwał firmom o sprzedaży do 2 mln euro (obecnie 1,2 mln euro). Jak wyjaśniło MPiT, status "małego podatnika" daje prawo ułatwień w amortyzacji, rzadszego obowiązku wpłacania zaliczek na PIT i CIT oraz do niższego opodatkowania (w CIT).

 

Wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu

Jednorazowo będzie można rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł.

To rozwiązanie polegające na uwzględnieniu wartości pracy małżonka jako kosztu uzyskania przychodu, jak wyjaśnił resort, oznacza, że właściciel firmy będzie mógł uwzględnić wynagrodzenie wypłacane żonie/mężowi w kosztach uzyskania przychodu. Przykładowo, wypłacając małżonkowi pensję w wysokości 104 tys. zł rocznie (tj. mniej więcej dwukrotność 4300 zł miesięcznie, czyli nieco poniżej przeciętnego wynagrodzenia wg GUS), dzięki uznaniu tej kwoty za koszt uzyskania przychodu, zapłaci rocznie ponad 15 tys. zł podatku mniej - wyliczyło MPiT.

 

Według resortu przedsiębiorczości taka zmiana ma przynieść korzyści szczególnie małym przedsiębiorstwom rodzinnym. "Podatnik zatrudniający małżonka (na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło) będzie przez fiskusa traktowany tak samo, jak podatnik zatrudniający osobę spoza najbliższej rodziny" - czytamy.

 

Jakie jeszcze uproszczenia czekają na przedsiębiorców?
 

- Projekt przewiduje skrócenie terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT – ze 150 do 90 dni.

 

- Nowym rozwiązaniem będzie kwartalny sposób rozliczania zaliczek, który ma za zadanie zmniejszyć formalności związane ze składaniem deklaracji oraz dokonywaniem przelewów - przedsiębiorca może płacić zaliczki na podatek co kwartał.

 

- Projekt przewiduje możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł (dopiero nadwyżka tej kwoty byłaby rozliczana na dotychczasowych zasadach, uwzględniających maksymalnie 50 proc. w jednym roku) - wyjaśnia MpiT. Zakładając przychód na poziomie 7,6 mln zł, stratę do rozliczenia w maksymalnej rocznej wysokości 5 mln zł oraz 19-proc. stawkę podatku, w roku rozliczenia straty podatnik może zapłacić aż 900 tys. zł podatku mniej niż przed zmianą przepisów – czytamy. MpiT przekonuje, że takie rozwiązanie wpływnie pozytywnie na płynność finansową przedsiębiorstw. "Dodatkowo, przy jednorazowym rozliczeniu straty, ograniczone zostają niezbędne formalności (stratę rozliczamy raz, a nie w rozbiciu na kilka lat, więc niezbędne dokumenty składamy tylko raz)" – wyjaśniono dalej.

 

- Projekt likwiduje obowiązek okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników branż, które charakteryzują się najmniejszą wypadkowością. "Proponowana zmiana obejmie pracowników administracyjno-biurowych, zatrudnionych u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy działalności, dla której ustalono, nie wyższą niż trzecia, kategorię ryzyka, w rozumieniu przepisów o ZUS" - napisano. Warto pamiętać, że obecnie pracodawca pokrywa koszty takich szkoleń.

 

- Jeśli pracodawca jest zakwalifikowany do nie wyższej kategorii ryzyka niż trzecia w rozumieniu przepisów o ZUS nie musi zatrudniać specjalisty od BHP w przypadku posiadania nie 20 – jak wcześniej – a 50 pracowników.

 

-"Małego podatnika" obejmuje 15-proc. (a od 1 stycznia 2019 r. - 9-proc.) stawka podatku CIT, zamiast 19-proc.

 

Dobre zmiany dla przedsiębiorców
 

Szefowa resortu podkreśla, że wiele rozwiązań ułatwiających prowadzenie biznesu w Polsce już działa. "Część z nich unormowała m.in. Konstytucja Biznesu czy pakiet 100 zmian dla firm. Nad rozwiązaniem kolejnych, takich jak zatory płatnicze czy niska obecność MŚP w zamówieniach publicznych, pracujemy" - zaznaczyła.

 

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj wskazał, że Pakiet MŚP to kolejna fala zmian przygotowanych w porozumieniu z samymi przedsiębiorcami, szczególnie małymi i średnimi. "W dialogu z nimi oraz we współpracy m.in. z Ministerstwem Finansów stworzyliśmy przepisy, które poprawią płynność firm i zmniejszą obciążenia biurokratyczne w prawie podatkowym - zaznaczył cytowany w komunikacie wiceszef MPiT.

 

Opublikowano: 2018-09-27

Artykuł opracowany we współpracy z:

  • PLUSY dla BIZNESU

    Portal Gospodarczy, Branżowy Katalog Firm, Platforma Informacyjna Subregionu Zachodniego

Powrót do listy »

Więcej artykułów